Supūliavęs  hidradenitas (lotyniškai Hidradenitis Suppurativa arba HS) yra lėtinė uždegiminė neinfekcinė odos liga, kuri pažeidžia pažastų, kirkšnių, krūtų  sritis. Šiose uždegiminėse srityse dažnai pasireiškia skausmingi odos pažeidimai: gilūs uždegiminiai mazgai, votys (pūliniai ar abscesai), jos gali turėti kanalą į išorę (fistules), ilgainiui susidaro randai. Jos paprastai susiformuoja ten, kur yra tam tikros prakaito liaukos (kurios yra žinomos kaip apokrininės prakaito liaukos), taip pat po krūtimis, ant sėdmenų ir vidinėje šlaunų pusėje, kur vienas į kitą trinasi odos paviršiai.  Supūliavęs hidradenitas nėra infekcinė arba užkrečiama odos liga.

TIKSLI HS PRIEŽASTIS YRA NEŽINOMA

Tiksli HS priežastis yra nežinoma. Sergant šia liga užsikemša plaukų folikulai, apokrinių prakaito liaukų srityse.

Supūliavęs hidradenitas, kurį dermatologai kartais vadina „acne inversa“, gali būti įvairių formų. Skirtingiems žmonėms gali pasireikšti skirtingų formų liga. Sergant lengvos formos HS ant odos gali susiformuoti nedideli bėrimai, inkštirai arba keletas odos cistų. Sergant sunkesnės formos liga pacientams gali pasireikšti daug recidyvuojančių abscesų, iš kurių kartais išsiskiria nemalonų kvapą sukeliantis skystis.1,2 HS sukelti odos pažeidimai gali kelti didelį diskomfortą ir gali būti skausmingi. Dėl jų gali pablogėti šia odos liga sergančių asmenų gyvenimo kokybė.2,6

Nors HS pažeidžia odą, tai yra uždegiminis odos sutrikimas. Reiškia, kad ligą sukelia paties organizmo imuninės sistemos sutrikimai. HS gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, bet liga dažniausiai pasireiškia suaugusiems asmenims, pradėjusiems kopti į trečią dešimtį savo gyvenimo. Liga gerokai rečiau pasireiškia asmenims sulaukus 50–55 metų.2,4,6

Pasaulinis supūliavusio hidradenito paplitimo mastas šiomis dienomis siekia maždaug 1 %.Kadangi ši odos liga dažnai yra neteisingai diagnozuojama ir dauguma HS sergančių žmonių dažnai drovisi kalbėti apie savo ligos simptomus arba kreiptis pagalbos į dermatologą, žmonių, kuriems yra faktiškai diagnozuotas HS, skaičius yra kur kas mažesnis už šį oficialų rodiklį.2,6

Nors ne visais atvejais Supūliavęs hidradenitas yra progresuojantis (kas reiškia, kad odos būklė ilgainiui gali nepablogėti), kai kuriais atvejais HS gali vėl pakartotinai atsirasti ir, tinkamai nekontroliuojant, liga gali tapti sunkesnės formos. Dėl šios priežasties yra svarbu HS diagnozuoti ir ligą valdyti kiek galima anksčiau.3,6 Pirmiausia, ką turi padaryti HS sergantys asmenys, tai pasikalbėti su dermatologu, kad jis padėtų nustatyti tikslią diagnozę.

Šaltiniai
  1. Mayo Health Clinic. Hidradenitis Suppurativa. Available at: http://www.mayoclinic.com/health/hidradenitis-suppurativa/DS00818.  Accessed August 2013.
  2. Jemec G  Hidradenitis Suppurativa. N Engl J Med. 2012; 366:158-64.
  3. Collier F., Smith R., Morton C. Diagnosis and management of hidradenitis suppurativa. BMJ. 2013; 346:f2121.
  4. Fimmel S, Zouboulis CC. Comorbidities of hidradenitis suppurativa (acne inversa). Dermatoendocrinol 2010; 2:9-16.
  5. Kurzen H, Kurokawa I, Jemec GB, et al. What causes hidradenitis suppurativa? Exp Dermatol 2008; 17:455-6; discussion 7-72.
  6. Zouboulis CC, Tsatsou F (2012) Disorders of the apocrine sweat glands. In: Goldsmith LA, Katz SI, Gilchrest BA, Paller AS, Leffell DJ, Wolff K (eds) Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine. 8th ed, McGraw Hill, New York Chicago, pp 947-959.
  7. Revuz J. Hidradenitis Suppurativa. JEADV 2009, 23, 985 –998